Tipy kam na výlet - Havlíčkův Brod a okolí

HavlíčkůvBrodDnes.cz
HavlíčkůvBrodDnes.cz
Tipy na výlet - HavlíčkůvBrodDnes.cz

Kam na výlet

HavlíčkůvBrodDnes.cz » Tipy na výlet » Hrad Ledeč nad Sázavou
Přidej tip na výlet

Hrad Ledeč nad Sázavou

Foto: Prazak - Wikimedia Commons - CC BY 2.5

Mohutný hrad, založený na poč. 14. století, leží ve městě Ledeč nad Sázavou, v okrese Havlíčkův Brod. Prvně písemně zmíněným majitelem byl Raimund z Lichtenburka, dále např. páni z Lipé. Poté přestavěný pozdně goticky, upravený renesančně i barokně.

Vnitřní hrad s válcovou věží bergfritového typu a budovami po obvodu nádvoří je ze tří stran obklopen parkánem, na severu jej opevňují bašty. Do areálu s lze dostat buď raně barokní branou z roku 1642 s erby Adriana z Enkefurtu nebo od východu po mostě přes hluboký příkop.

V bývalé terasovité zahradě stojí raně barokní letohrádek ze 17. století. Pro milovníky dalekých rozhledů je otevřena 32 metrů vysoká věž, která vás po vyšlapání 111 schodů odmění nádherným výhledem na malebné údolí.

Na hradě je také od roku 1938 Městské muzeum, kde je vystavena regionální sbírka z počátku 20. století ? výrobky a nástroje zdejších řemeslníků, archeologické nálezy, sbírka mincí a papírových platidel, sbírka zbraní.

Otevírací doba:
Duben - Říjen / úterý - neděle * 09:00-12:00 ** 13:00-16:00


Odkazy:

Wikipedia
hrad-ledec.czMapa:Copyright © 1/2009-2017 M+MPspol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PřeloučDnes.cz | Photos © Freedigitalphotos.net | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.