HavlíčkůvBrodDnes.cz
HavlíčkůvBrodDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Zámek Přibyslav

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Přibyslav zamek 024 od Gampe Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:P%C5%99ibyslav_zamek_024.jpg#/media/File:P%C5%99ibyslav_zamek_024.jpg

Zámek Přibyslav je původně renesanční zámek ležící ve stejnojmenném městě, s výraznými barokními a klasicistními úpravami. Byl postavený na místě původního gotického hradu. Hrad zde stával v první polovině 13. století, z doby kdy se v Přibyslavi dolovalo stříbro.

Roku 1424 k Přibyslavi přitáhli husité s úmyslem město se zámkem dobýt. I když Přibyslav byla zpustošena, místní obyvatelé město opět vystavěli.

Nový renesanční zámek postavil Zachariáš z Hradce. Nechal se inspirovat italskou renesanční architekturou, který dodnes připomíná půvabný arkádový ochoz tvořený sloupořadím toskánského charakteru.

V současné době zámek vlastní Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, které zde provozuje "Hasičské museum". V patnácti sálech zámku je zcela netradičně dokumentována problematika požární ochrany i poslání hasičů v České republice.
K vidění je zde expozice praporů, čtyřkolové koňské stříkačky, telefonní ústředna nebo staré hasičské automobily. Jsou zde vystaveny exponáty připomínající nejen bohatou historii hasičů, ale i současně používanou techniku.
Součástí výstavy je expozice Civilní ochrany, Síň mezinárodní spolupráce se zeměmi CTIF a regionální výstava "Přibyslavsko".

Otevírací doba:
Duben - Říjen / úterý - neděle * 08:00-16:00

Mapa:Neděle 23.9.2018
Kraj Vysočina
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2018 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.