HavlíčkůvBrodDnes.cz
HavlíčkůvBrodDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Kraj Vysočina zveřejnil výsledky třídění odpadů za rok 2016. A opět jsou pozitivní

23.05.2017
V Kraji Vysočina slouží lidem k třídění odpadů 19 825 barevných kontejnerů a dalších více než 2 000 menších barevných nádob, které mají lidé přímo u svých domů. Od roku 2005, kdy bylo v kraji instalováno 9 645 barevných kontejnerů, se do současnosti zvýšil počet nádob na tříděný odpad dvojnásobně. To je jeden z výsledků třináctileté spolupráce a podpory třídění komunálních odpadů Kraje Vysočina a společnosti EKO-KOM, a. s.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
"Od roku 2004 podporuje Kraj Vysočina a autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, a.s. oddělený sběr využitelných složek komunálních odpadů. Spolupráce je od začátku zaměřena na technickou podporu třídění odpadu a na environmentální výchovu a osvětu," informuje o hlavních cílech krajský radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský.

Výsledkem je nejhustší sběrná kontejnerová síť v rámci všech krajů ČR. Jedno průměrné kontejnerové hnízdo slouží v současnosti pro 93 obyvatel. Navíc ve školách a obecních prostorech přibylo v loňském roce 734 kusů kartonových boxů na tříděný odpad. Do domácností pak bylo dodáno 5 231 sad tašek na třídění papíru, plastů a skla. V roce 2017 do těchto aktivit společnost investuje částku téměř dva miliony korun.

O tom, že je tato spolupráce úspěšná, hovoří jasně čísla. "V loňském roce vytřídil každý obyvatel Kraje Vysočina v průměru 67,8 kilogramu plastů, papíru, skla, nápojových kartonů a kovů. Kraj Vysočina patří v pomyslném srovnání krajů mezi nejlepší v zemi v množství vytříděných odpadů na obyvatele za rok 2016 - umístil se totiž na skvělém druhém místě mezi kraji," sdělil Josef Mojžíš, ze společnosti EKO-KOM, a.s. "Jak vyplývá ze statistik třídění, na jednoho obyvatele Kraje Vysočina připadalo v uplynulém roce 20,2 kilogramu vytříděného papíru, 15,3 kilogramu plastů, 13,5 kilogramu skla a 0,5 kilogramu nápojových kartonů. To je tedy celkem 49,5 kilogramu vytříděného odpadu, což je o téměř 5 kilogramů více než je průměr ČR," dodal Mojžíš.

Nejvíce se proti roku 2015 obyvatelé kraje zlepšili v třídění papíru a plastů, kdy v obou případech dokázali vytřídit o zhruba 2 kilogramy více. Nárůst se podařil ale také u skla a nápojových kartonů.

"Tyto výsledky jsou velmi pozitivní a je patrné, že třídění odpadů není na Vysočině lidem lhostejné. To potvrzuje porovnání nejen s rokem 2015. Zlepšují se také dlouhodobé výsledky třídění. Vždyť v roce 2005 činilo množství vytříděného papíru, plastů, skla, nápojových kartonů a kovů 34 kilogramů na osobu za rok. Ve srovnání s rokem 2016 se tak průměrná roční výtěžnost zvýšila o téměř 34 kilogramů," popsal srovnání Josef Mojžíš.

Efektivitu sběru využitelných složek komunálních odpadů posoudí i v letošním roce soutěž obcí s názvem My třídíme nejlépe 2017. Kraj Vysočina pak mezi vítěze soutěže v závěru letošního roku rozdělí finanční částku 540 tisíc korun.

Všichni prvňáčci z Kraje Vysočina objeví v bezpečných kufřících 1. září papírové hodiny v barvách kontejnerů na využitelný odpad.

Vzdělávání zástupců obcí a předání aktuálních informací z oblasti nakládání s odpady bude realizováno prostřednictvím půldenních seminářů i na tradiční odpadářské konferenci, která se uskuteční na začátku listopadu v Hrotovicích.

Zajištění dostatečné hustoty a kapacity sběrné sítě i aktivní účast obyvatel na třídění odpadů přispívá k plnění cílů Plánu odpadového hospodářství Kraje Vysočina pro období 2016 až 2025 i legislativy v oblasti maximalizace třídění komunálních odpadů a omezování skládkování.
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Na Vysočině se o údržbu silnic postará čtrnáct nových vozů

Silničáři rozšířili svůj vozový park o stroje s celoročním využitím. Krajská správa a údržba silnic Vysočiny nově na silnice v regionu pošle šest univerzálních nosičů typu Unimog a osm sypačů. ...

Na Vysočině vznikne nový systém pro evidenci sbírek muzeí a galerií

Kraj připravuje centrální systém určený pro evidenci sbírek. Doposud využívané systémy přestávají splňovat požadavky muzeí a galerií pro moderní dokum ...

Uzavírka Lidické ulice v Havlíčkově Brodě začíná o prázdninách

V těchto dnech finišují přípravy na opravu přibližně kilometr dlouhého úseku ulice Lidické v Havlíčkově Brodě. Předpokládaný termín zahájení prací je ...

Kraj Vysočina získal letos tři ceny odborné poroty v soutěži Stavba roku

Tři ceny odborné poroty letos získal Kraj Vysočina v soutěži Stavba roku Kraje Vysočina. Společně s městem Kamenice nad Lipou kraj realizoval výstavbu ...

Od neděle 9. června 2024 dojde k letním změnám jízdních řádů regionálních vlaků ČD

V neděli 9. června vstoupí v platnost pravidelná letní změna vlakových jízdních řádů. Ve většině regionů dojde jen k dílčím změnám, které zlepší nabíd ...

Neděle 23.6.2024
Kraj Vysočina
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes